Siłownik sprzęgła

Przenoszenie napędu na koła to bardzo skomplikowany układ, który wymaga mocnych podzespołów przekazujących ogromne naprężenia i siły z jednego układu na drugi. Mowa tu o przekazywaniu mocy z wału korbowego silnika na układ sprzęgła i skrzynie biegów, a dopiero dalej – na koła pojazdu. Wiele osób kłopoty przy przełączaniu biegów lub ślizganie się sprzęgła kojarzy z bardzo kosztowną wymianą całego zestawu sprzęgła z dwumasą, natomiast okazuje się, że przyczyna może leżeć w mniejszych i o wiele tańszych podzespołach, które nie do końca spełniają swoją rolę, dając fałszywe objawy poważniejszej awarii. Poniżej kilka informacji na temat działania całego układu – od pedału sprzęgła, aż po skrzynie biegów oraz dokładniejsze omówienie, czym jest siłownik sprzęgła, czyli potocznie mówiąc – wysprzęglik.

Co się dzieje dalej, gdy naciskamy pedał sprzęgła?

Niewiele osób sobie zdaje sprawę z tego, że sprzęgło jest jedną z niewielu części silnika i jego podzespołów, która jest non-stop włączona. Naciskając pedał sprzęgła wyłączamy sprzęgło odłączając jednocześnie przekazywanie mocy silnika na skrzynię biegów i dalej na koła. Umożliwia to płyną zmianę biegów.

Po naciśnięciu pedału sprzęgła uruchamiana jest zazwyczaj hydrauliczna pompa sprzęgła, która poprzez przewody hydrauliczne doprowadza ciśnienie do wysprzęglika, czyli omawianego tu siłownika sprzęgła. Siłownik sprzęgła to bardzo istotny element, ponieważ porusza on dźwignią odciągająca docisk sprzęgła i jednocześnie rozłączającą tarczę sprzęgła i jej powierzchnie cierne. Już po samym tym przedstawieniu pokrótce schematu działania układu hydraulicznego sprzęgła widać, że niewłaściwa praca elementu nazywanego „siłownik sprzęgła” (wysprzęglik) może powodować mylne wrażenie niewłaściwie działającej lub zużytej tarczy albo nawet koła dwumasowego.

Jak objawia się uszkodzony siłownik sprzęgła (wysprzęglik)?

Wysprzęglik, czyli siłownik sprzęgła i jego awaria mogą objawiać się na przykład uślizgiwaniem się sprzęgła przy ruszaniu, co może być spowodowane niewłaściwym jego dociśnięciem poprzez blokowanie się wspomnianego tutaj podzespołu. Jest to taki sam efekt jak w przypadku autentycznego zużycia się powierzchni ciernej tarczy sprzęgła. Kolejnym tego efektem może być rzeczywiste, nadmierne zużycie podzespołów sprzęgła, gdyż efektem tego będzie jeżdżenie jakby z częściowo wciśniętym pedałem sprzęgła nawet, jeśli kierowca tego nie czyni samodzielnie. Kolejnym objawem, jaki daje uszkodzony siłownik sprzęgła, może być kłopot z przełączaniem biegów, gdyż niewłaściwie wysprzęglony docisk może powodować to, że sprzęgło nie do końca rozłączy przenoszenie napędu, co zaowocuje sporymi zgrzytam przy przełączaniu biegów. Tego typu awaria może doprowadzić nawet do uszkodzenia całej skrzyni biegów lub poszczególnych jej kół zębatych.

Podsumowanie

Z powyższego wynika, że kłopoty ze zmianą biegów lub objawy przypominające konieczność wymiany tarczy sprzęgła i koła dwumasowego niekoniecznie muszą należeć właśnie do tych podzespołów. Może być to właśnie siłownik sprzęgła, którego wymiana kosztuje zaledwie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jest to dziesięciokrotnie mniejszy koszt niż w przypadku wymiany zestawu sprzęgła z kołem dwumasowym i łożyskiem oporowym. Wielu kierowców daje się naciągnąć na kosztowne wymiany z powodu niewłaściwej diagnozy lub uczciwości warsztatu. Dlatego warto sprawdzić na specjalistycznych forach dyskusyjnych, jakie są typowe objawy awarii siłownika sprzęgła – czyli wysprzęglika – dla danego modelu i marki. Pozwoli to uniknąć zbędnych napraw, kosztów i powrotów do warsztatów w celu naprawienia właściwego problemu.

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.