Pompa sprzęgła

Pompa sprzęgła jest newralgicznym elementem w sprzęgle. Jest to jeden z najważniejszych elementów układu przenoszenia napędu. Pompa ta jest częścią eksploatacyjną i gdy używamy jej przez dłuższy czas to wymaga ona wymiany na nową.

Bardzo często zdarza się tak, że użytkownicy pompy sprzęgła nie mają wiedzy na temat tego, co świadczy o jej awarii oraz jak dokonać wymiany pompy, a także kiedy musimy jej dokonać.

Z czego składa się pompa sprzęgła?

Pompa sprzęgła to tłoczek połączony z pedałem, który jest przesuwany w korpusie pompy, dzięki czemu wytwarzając ciśnienie popycha wysprzęglik ku skrzyni biegów.

Kiedy przez dłuższy czas eksploatujemy pompę sprzęgła to ulega ona wytarciu, przez co później powstają różnego rodzaju nieszczelności i cały układ się zapowietrza, a to głównie wpływa na nieprawidłową pracę sprzęgła.

Kiedy dochodzi już do takiej sytuacji, gdzie sprzęgło zaczyna odmawiać nam posłuszeństwa to wtedy wymiana pompy sprzęgła jest konieczna i w zależności od użytkowanego pojazdu będzie ona przebiegać na różne sposoby.

Po czym poznać awarię pompy sprzęgła?

Wielu użytkowników pojazdu bardzo często myli awarię pompy sprzęgła z awarią wysprzęglika, ponieważ są one do siebie bardzo podobne. Żeby dokładnie określić który element jest problemem musimy dokładnie sprawdzić, z którego miejsca wycieka płyn hydrauliczny.

Kiedy do wycieku dochodzi w okolicach pedału sprzęgła i płyn pojawia się na naszym dywaniku samochodowym tuż pod pedałem, to wtedy możemy śmiało stwierdzić, że jest to wina pompy sprzęgła. Natomiast w przypadku kiedy winny jest wysprzęglik to będziemy mieć wyciek w okolicach skrzyni.

Jeszcze jednym objawem, przy którym możemy śmiało stwierdzić, że zużyty został wysprzęglik jest to, że auto porusza się bardzo powoli, kiedy wciśniemy do oporu sprzęgło.

Jak wymienić pompę sprzęgła?

Wymiana pompy sprzęgła nie jest najtrudniejszą czynnością i możemy wykonać ją samodzielnie, ale zdecydowanie lepiej zachować ostrożność i skorzystać z doświadczonego oraz zaufanego mechanika, który dokona wymiany szybko i prawidłowo.

Żeby wymienić pompę sprzęgła musimy odłączyć przewód ciśnieniowy i zdemontować pompę z układu. W niektórych przypadkach, żeby uzyskać dostęp do pompy sprzęgła będzie trzeba również zdemontować całą deskę rozdzielczą oraz jej elementy.

Cały montaż pompy sprzęgła to przykręcenie jej dokładnie to samo miejsce, gdzie była stara pompa oraz podłączenie przewodów ciśnieniowych.

Jednym z najważniejszych elementów, o których musimy pamiętać przy wymianie pompy sprzęgła jest to, aby odpowietrzyć cały układ hydrauliczny oraz uzupełnić płyn w zbiorniku do takiego poziomu, jaki jest zalecany.

W momencie gdy zauważymy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o uszkodzeniu sprzęgła należy to jak najszybciej zbadać, ponieważ może to doprowadzić do zapowietrzenia, a nawet uszkodzenia całego układu hamulcowego.

logo

Podaj swoje dane i numer VIN pojazdu
a przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę.

RODZAJ CZĘŚCI
koło dwumasowe
zestaw sprzęgła
sprzęgło sportowe
tarcza sprzęgła
docisk
łożysko oporowe
wysprzęglik centralny
pompa sprzęgła
siłownik sprzęgła
śruby montażowe

(Opcjonalnie) Zamiast numeru VIN załącz zdjęcie dowodu rejestracyjnego:

Akceptuję politykę prywatności serwisu Sprzegla24.pl

Wyrażam zgodę na jednorazowe przesłanie oferty na wskazany adres e-mail

Dziękujemy za przesłanie zapytania o ofertę.

Odpowiedzi udzielimy w ciągu 24 godzin po otrzymaniu e-maila.